هلیکس E69X – بهترین و محبوب ترین باند ماشین در سال 93

هلیکس E69X – بهترین و محبوب ترین باند ماشین در سال 93

اگر شما نیز از آن دسته از کسانی باشید که دنبال باند با شفافیت صدای بالا و تفکیک صدای عالی می گردند حتما در تحقیقات خود با نام باند E69X هلیکس (سری اسپریت)  برخورد داشته اید. با کیفیت ترین باند بیضی شرکت هلیکس که نقاط ضعف بسیار کمی دارد. در این مقاله قصد داریم در کمتر از 10 روز به ورود مجدد این محصول با کیفیت به ایران نقاط قوت و ضعف آنرا بررسی نماییم. باندی که در ایران سابقه ای بالاتر از 14 ماه نندارد.

معرفی اجزای باند E69X هلیکس

این بلندگو هم محور (کواکسیال) با ابعاد 6*9 اینچ دارای توان 50 وات آر ام اس دارای میدرنجی با ساختار مقعر (CONE) و جنسی از پلی استر (MAYLAR)  و تیوتری با ساختار گنبدی شکل (DOME) دارای جنسی از ابریشم (SILK) که با آهنربایی از جنس نئودیوم مجهز شده است و توسط خازن هایی با ظرفیت خاص دامنه فرکانسی آنها محدود شده (کراس اور) تا نقش اساسی در توبید فرکانس های بالا با کیفیت و دقتی مثال زدنی را به خوبی بازی کنند.

صفحه ووفر بلندگو دارای جنسی از فایبرگلاس آغشته با رزین می باشد که ماحصل آن وزن بسیار پایین است که م.جبات پاسخ دهی فرکانسی بالا را فراهم می کند و علاوه بر آن تضمین کننده طول عمر محصول می باشد.

سوراند محصول دارای جنسی از لاستیک و شکل و ارتفاع خاص سری اسپریت هلیکس می باشد که موجبات حرکت خطی با دامنه زیاد را باعث شده و نتیجه آن صدای بم عمیق و مناسب می باشد.

در قسمت های بلندگو کاور محافظ با لوگوی هلیکس از جنس لاستیک جهت محافظت از ضربه برای طول عمر بیشتر این قسمت از بلندگو بیانگر تفکر ارزش گذاشتن یک تولیدکننده برای محصول نه چندان گرانقیمت است.

بدنه بلندگو از جنس فلز مرغوب و محکم می باشد که جهت جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی (کپی کردن) با لوگوی هلیکس مزین شده و شکل خاصی به محصول داده است.

توری محافظ بلندگو از جنس فلز دارای کاوری از جنس پلاستیک مرغوب که با قالب و دقت فراوانی بلندگو را در بر گرفته و محافظت می کند.

بررسی صفحه ووفر و تیوتر باند E69X هلیکس

ویژگی اصلی و تفاوت اصلی باند E69X هلیکس با باندهای با کیفیت دیگر مانند  HCX690 هرتز و همچنین 693.11i کاپا اینفینیتی جنس صفحه ووفر آن می باشد. ووفر E69X از جنس فایبرگلاس می باشد در حالیکه باند هرتز و اینفینیتی دارای ووفری از جنس پلی پروپیلن می باشند، باند هلیکس بعلت داشتن ووفری از جنس فایبرگلاس، طول عمری بالاتر از محصولات دیگر به خود اختصاص می دهد و در کنار شفافیت صدای بالا کیفیت ساخت بالای این محصول را موجب می شود، امکان صدمه دیدن ووفر E69X در زیر فشار زیاد و همچنین استفاده های بلندمدت بسیار کم است. و این همان معیار کیفیت ساخت است که کاربران سایت به مرور به این باند نمره بالایی داده اند.

تیوتر بلندگوی E69X هلیکس دام (Dome)  می باشد، این بدین معنا است که E69X هلیکس تیوتری مانند باند 6902 پایونیر دارد، تیوتر این باند تنها عهده دار صدای زیر نیست، بلکه قابلیت تولید صدای نرم و شفاف ریز را دارد شاید به غیر از 6902 پایونیر کمتر باندی را بتوان مثال زد که صدای زیر زلالی مانند این باند هلیکس بشما بدهد. تیوتیرهای کیفیتی هلیکس اجازه ایجاد صدای تیز در هیچ ولوم و مقطعی را به کاربر نمی دهند و در همه حال شفافیت صدا را حفظ می کنند.

در مورد سوراند و صفحه نرم ووفر این باند و حرکت زیاد صفحه قبلا توضیحات زیادی داده شده است، همین حرکت زیاد صفحه می باشد که RMS باند را تا جای ممکن پایین برده است تا حرکت دادن صفحه برای رادیوپخش و آمپلی فایر راحت باشد و در هم ریزی صدا در ولوم بالا به کمترین میزان خود برسد، مشکل اصلی باندهایی مانند دی ال اس 1073، DLS 1073،  7100 کنوود و T696 جی بی ال و حتی 690 هرتز در همین نکته است، صفحه سخت آنها باعث می شود آمپلی فایر سنگین برای راه اندازی آنان اکثرا مورد نیاز باشد، آمپلی فایر بسختی می تواند صفحه سنگین باند را تکان دهد و بعلت حرکت کم صفحه شفافیت و نرمی و گرمی صدا کمتر در انها حس می شود. شرکت هرتز RMS باند خود را پایین تر از دو شرکت جی بی ال و کنوود قرار داده است برای همین باند هرتز نسبت به دو گزینه دیگر صدای نرمتری تولید می کند، شاید تنها باندی که از نظر شفافیت صدا در حد HCX690 هرتز باشد همین باند هلیکس است. باند هلیکس مورد نظر با توان 50RMS صفحه نرم و حرکت بالای صفحه و جنس ساخت مناسب هم شفافیت صدای مناسب و هم قابلیت راه اندازی بسیار راحتی بشما میدهد. البته مسلما باند هرتز با توجه به توان بیشتر حجم صدای بالاتری نسبت به E69X هلیکس تولید می کند ولی در هر حال با توجه به نظر کاربران بنظر می رسد حجم صدا و پرتاب صدای باند E69X هلیکس نیز برای تمام کاربران رضایت بخش بوده است. البته نباید عدد 50 RMS شرکت هلیکس را دست کم گرفت زیرا معیارهای شرکت هلیکس با شرکتهای دیگر متفاوت است و اکثرا آمپلی فایرهایی با قدرت بالاتر از 50 وات RMS برای راه اندازی این باند مورد نیاز هستند.

مقاومت 4 اهمی باند E69X هلیکس باعث می شود در هم ریزی صدا به کمترین میزان خود برسد و تفکیک صدا در این باند افزایش پیدا کند التبه E69X هلیکس در کنار باند کاپا اینفینیتی و 6902 پایونیر تنها باندهایی هستند که دارای کراس اور داخلی برای افزایش تفکیک صدا هستند، این امر در E69X هلیکس بخوبی حس می شود و بر خلاف بسیاری از باندهای دیگر علاوه بر شفافیت صدای بالا، تفکیک صدای مناسب نیز بشما می دهد.

تجربه اول شنیدن موسیقی با E69X

در تجربه اول استفاده از این بلندگو آنچه شما را متحیر خواهد ساخت صدای یکدست و توازن بسیار عالی بین ووفر، تیوتر و میدرنج می باشد که تداعی کننده صدای صاف و بدون پستی بلندی نامتعارف می باشد و لذت و آرامش خاصی در هنگام گوش کردن به موسیقی بشما می دهد. بعلت طراحی ووفر مناسب  بیس آن  نیز بسیار نرم است و شفافیت و کیفیت صدا حتی در بیس آن نیز براحتی حس می شود. مسلما باند بیضی کاستیهایی دارد، زیر ووفر، میدرنج و تیوتر همگی در صفحه ای 6 * 9 در کنار هم قرار دارند و فضای تولید صدا بسیار محدود می باشد. در تمام باندهای بیضی نقطه ضعفی وجود دارد به عنوان مثال تیوترهای 7100 نسبت به ووفر آن قدرت بالایی دارند و صدای این باند در ولوم بالا بسیار تیز می شود، 6975V2 نیز در ولوم بالا میدرنج ضعیفی دارد و ووفر ان نسبت به میدرنج آن قویتر می باشد، کاپا 11 ووفر قوی دارد و صدای آن بعلت تیوترهای نسبتا ضعیف ( نسبت به ووفر  و میدرنج)  در ولوم بالا بم می شود. باند 690 هرتز صفحه نسبتا سختی دارد و برای رسیدن به 110 وات RMS هزینه زیادی لازم است، همچنین در ولومهای بسیار بالا به میزان کمی در هم ریزی صدا با آمپلی فایرهای معمولی حس می شود. شرکت هلیکس نیز برای حل مشکل باندهای بیضی RMS و حجم خروجی صدای باند را کاهش داده است، E69X هلیکس ووفر و میدرنج و تیوتری دارد که دقیقا برای هم طراحی شده اند. بیس این باند در هیچ ولومی افزایش چشمگیری ندارد و بصورت خطی با افزایش صدا بالا می رود تا صدا بم نشود، تیوتر ها نیز مانند سوپر تیوتر عمل نمی کنند تا صدای تیز در هیچ ولومی به شما داده نشود. میدرنج صاف و شفاف نیز در تمام ولومها کیفیت خود را حفظ می کند انعطاف بالای صفحه باعث می شود در همریزی صدا به کمترین میزان خود برسد. و شاید تنها پارامتر ضعف این باند همان بیس قدرتمند آن باشد که بنظر می رسد که شرکت هلیکس بدرستی ان را تعدیل کرده است. همچنین قدرت بلندگو با وجود موتور 50 واتی قابل ملاحظه بوده و نگرانی از بابت آن بیهوده است و علت آن را باید در طراحی قسمت ووفر و ساختار خاص سوراند آن جستجو کرد.

رقیبان اصلی E69X هلیکس

باند E69X هلیکس تقریبا قیمتی معادل باند 718EX کنوود (باند معروف خربزه ای شرکت کنوود) دارد ولی در مقایسه مشخص می شود  شفافیت صدای فوق العاده بالاتری تولید می کند، همچنین بیس این باند نرم بوده و اصلا تیزی باندهای 718 در این باند دیده نمی شود از نظر عمری نیز این باند نسبت به 718  های کنوود بعلت صفحه فایبرگلاسی  اولویت دارد و امکان صدمه دیدن آن فوق العده کمتر از باندی مانند 718 کنوود است، شاید تنها برتری 718 را بتوان در حجم صدا و پرتاب صدای بالاتر آن دانست ویژگی که باند هلیکس با کمک باند 10 ساینتیمتری و یا 16 سانتیمتری در درب جلو ماشین و یا طاقچه جلو براحتی حل می کند البته همانطور که قبلا گفته شد حجم صدای این باند برای کسی مصرف عادی مناسب بوده و بنا به بازخورد اکثریت کاربران آن جوابگوی کامل می باشد. البته 718 کنوود بعلت سابقه بسیار بالاتر از باند هلیکس بنظر میرسد رقیب سرسختی همچنان برای ان باشد.

باند ECX690هرتز یا 6995 و 6902 پایونیر و همچنین 6995EX کنوود دیگر رقبای باند E69X بحساب می آیند که باید دید با توجه به سلایق ایرانی این باند هلیکس در بازار ایران چگونه جواب می دهد.

برای خرید باند حرفه ای E69X هلیکس از لینک زیر استفاده نمایید.

Helix E69X

آمپلی فایر مناسب

انتخاب آمپلی فایر مناسب برای E69X مهمترین گزینه می باشد. آمپلی فایر در گرفتن صدای کامل این باند تاثیر بسزایی دارد. انتخاب آمپلی فایر های 2 کانال بعلت تنظیمات محدود اکثرا توصیه نمی شود.  در هر حال انتخاب یک 527 کنوود برای خرید با هزینه پایین بسیار مناسب می باشد.

انتخاب آمپلی فایر پاور دیاموند 6000 وات با مدل AV-944 با قدرت 6000 وات و توان اسمی 2500 آر ام اس که قابلیت اجرای همزمان 2 ساب در کنار این باند کیفیتی را دارا است …

انتخاب آمپلی فایر 8400 کنوود و یا MA40FX مچ هلیکس برای کسانی که دنبال استفاده از ساب کنار این باند هستند مناسب است.

انتخاب آمپلی فایر 8604 پایوینر و یا Slick4 وایب و یا 406 درگ استر و همچنین 847F کنوود برای کسانی که بدنبال استفاده از کامپوننت با کیفیت و یا باند دیگر با کیفیت در کنار این بلندگو هستند عالی جواب می دهند.

انتخاب 4670 ام بی آکوستیک برای کسانی که با هزینه کم می خواهند ساب کنار این باند راه اندازی کنند نیز خوب و با کیفیت و قدرت جواب می دهد.

سخن آخر

در آخر باید گفت این محصول کمپانی آئودیوتک فیشر در بر گیرنده سلایقی است که صدای با کیفیت و موثر و قدرتمندی را توامان انتظار دارند نه محصولی که کیفیت آن فدای قدرت شده باشد.

اخبار مرتبط