ویکی فا

ساب ووفر چیست؟ کاربرد انواع ابعاد ساب ماشین

ساب ووفر چیست؟ کاربرد انواع ساب ماشین با ابعاد مختلف در ایران

ساب ووفر یک نوع بلندگو با توانایی پخش صداهای بم و به اصطلاح پایین است. کلمه ووفر از روی صدای سگ‌ها برداشته شده است و به صدای بم پارس آن‌ها اشاره دارد. به طور کلی صداها به سه دسته اصلی صدای زیر، صدای بم و صدای خنثی (مانند صدای خواننده) تقسیم می‌شوند.

تولید ساب ووفر خودرو از آنجایی شروع شد که نیاز به صدای بم در سیستم‌های صوتی خودرو به‌وفور مشاهده شد و از آنجایی که صدای بم نسبت به صداهای زیر دارای قدرت بیشتر، فرکانس پاسخ‌گویی پایین‌تر و صدای عمیق‌تری هستند اهمیت ساب ووفر ماشین به مرور زمان بیشتر و بیشتر شد از این رو شرکت‌های تولیدکننده انواع سیستم‌های صوتی ماشین تصمیم گرفتند که یک محصول جدید با نام ساب خودرو را تولید کنند. البته دانستن کاربرد ساب ماشین در کنار انواع آن‌ها به شما می‌تواند در فرآیند خرید کمک شایانی کند.

ساب ووفر چیست؟

بعد از آشنایی کوتاه با ساب ماشین، بهتر است کمی علمی‌تر به ساب ووفر خودرو نگاه کنیم و از لحاظ فرکانسی و اجزا ساخت این محصول را نیز مورد بررسی قرار بدهیم. ساب ووفرها دارای دیافراگم بسیار وسیع از جنس‌های متفاوت است و همان‌طور که توضیح داده‌ایم، وظیفه ساب در سیستم صوتی ماشین پخش انواع فرکانس پایین است از این رو اگر بخواهیم به طور کلی به بازه فرکانسی Subwoofer نگاهی بیندازیم باید بگوییم که بازه فرکانس اجرایی این نوع بلندگو بین 20 تا 200 هرتز است.

ساب ووفر ماشین چیست و چه کاربردی دارد و چه فرکانس پاسخگویی را دارد

البته لازم به ذکر است که ساب خود زیر مجموعه ووفر است؛ بازه فرکانسی ووفرها بین 40 الی 500 هرتز است که سابووفرها بخشی از این بازه فرکانسی را در برگرفته‌اند و نکته جالب این محصول نسبت به Subwoofer در این است که امکان استفاده از ووفر به جای سابووفر وجود دارد ولی برعکس آن امکان پذیر نیست، دلیل آن نیز این است که Subwoofer بازه فرکانسی ووفر را در برنمی‌گیرد و نمی‌توان از آن به عنوان یک ووفر استفاده کرد.

تفاوت میان ووفر و ساب چیست؟

همان‌طور که اشاره شد یکی از تفاوت‌ها در پخش میزان فرکانس‌ها است و باید توجه داشت که سابووفرها توانایی پخش  فرکانس‌هایی پایین‌تر از  ووفر را دارند.

ساب ووفر خودرو در خانواده اسپیکرهای بزرگ جای می‌گیرد و دلیل آن این است که اسپیکرهایی که صداهای بم را تولید می‌کنند نیاز به پر کردن هوا در فضای خالی خود که باکس نامیده می‌شود دارند تا صدای بهتری تولید کنند در نتیجه باید بزرگ‌تر باشند تا کارآمدی خود را داشته و صدای یک بیس (Bass) دلخواه را برای شما فراهم کند.

در شروع پخش و انتهای پخش فایل صوتی، ساب ووفر بهتر از میدووفر و ووفر عمل می‌کند که طول موج و فرکانس‌های تولید شده توسط این محصول و ووفر یکسان نیست. با آنکه هر دوی آن‌ها صدای بم تولید می‌کنند ولی ووفرها محدوده بیشتری از صدا را تولید می‌کنند و ساب‌ها صدای خاص‌تری تولید می‌کنند.

البته لازم به ذکر است که جهت درایو و صداگیری از ساب ووفر باید این محصول را با آمپلی فایر خودرو آن هم از نوع آمپلی فایر مونو استفاده شود تا بتوانید صدای شفاف و قدرتمندی را بدست آورید.

دلیل استفاده از ساب‌ها در کنار بلندگوها چیست؟

ممکن است خیلی‌ها با این سوال مواجه شوند که مگر بلندگوهای عادی صدای بم را تولید نمی‌کنند؟ جواب این است که درست است که صدای بم تولید می‌شود ولی اگر صدای بلندگو را بالا ببریم متوجه به هم ریختگی‌ای در صدای خروجی خواهیم شد. بنابراین استفاده از ساب زمانی ضروری می‌شود که نیاز باشد این فشار از روی بلندگو برداشته شود.

بلندگوهای گرد و بیضی، کامپوننت و میدرنج از تولید فرکانس‌های 20 تا 200 هرتز ناتوان هستند و یا به طور کامل توانایی پخش این فرکانس‌ها را ندارند.

بلندگوهای بیضی و یا میدبیس فرکانس‌های 20 تا 100 هرتز را به سختی تولید می‌کنند و همین‌طور بیس یک کواکسیال بیضی شکل نمی‌توانند به اندازه ساب صدای بم را به خوبی تولید کند.

انواع ساب ووفر کدام است؟

انواع ساب ووفر به دو دسته ساب ووفر اکتیو و ساب ووفر پسیو تقسیم می‌شوند که هرکدام نیز شامل دسته‌بندی‌های ابعادی نیز تقسیم می‌شوند که در ادامه به بررسی انواع ساب ووفر خودرو بر اساس سایز نیز پرداخته‌ایم. ساب اکتیو به همراه خود آمپلی فایر داخلی دارد و نیاز به تهیه جداگانه آن نیست و به راحتی به سیستم صوتی و تصویری خودرو شما متصل می‌شود ولی ساب پسیو که در زمان حال کمتر از آن استفاده می‌شود آمپلی فایر داخلی ندارد و باید حتما در کنار این نوع ساب، آمپلی فایر خودرو مونو یا استریو که قابلیت پل زنی داشته باشد را تهیه نمایید.

انواع ساب ووفر خودرو به صورت گرد و باکس و اکتیو و پسیو در ابعاد مختلف

همچنین جدا از ابعاد که در ادامه آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم، ساب‌ها از لحاظ مقاومت و امپدانس ورودی نیز به دسته‌های مختلفی همچون D1، D2 و D4 نیز تقسیم می‌شوند که اعداد مقابل حرف D میزان مقاومت ورودی را مشخص می‌کند.

البته لازم به ذکر است که این میزان مقاومت‌های هر یک را می‌توانید از طریق نصب سری یا موازی آن، افزایش یا کاهش دهید.

انواع ابعاد ساب ووفر ها کدام است؟

ساب‌ها از نظر ابعاد و سایز به انواع مختلفی همچون موارد زیر تقسیم می‌شوند که مهم‌ترین و پرکاربردترین انواع ساب ووفر ماشین دارای ابعاد 12 اینچ و 15 اینچ هستند؛ از این رو انواع ساب خودرو بر اساس سایز و ابعاد به شرح زیر است:

به ساب‌های زیر 12 اینچ مینی ساب گفته می‌شود و یکی از پر مصرف‌ترین ابعاد برای استفاده ار ساب، ساب ووفر  12 اینچ است زیرا که اندازه متوسط و متناسبی دارد و کیفیت صدای آن مثال زدنی است. نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که هر چه صفحه ساب ماشین بزرگتر باشد می‌تواند فرکانس‌های پایین‌تری را تولید کند که در نتیجه حاصل آن صدای نرم تری است.

همچنین از مزایای سابووفرهای کوچک‌تر آن است که کنترل صفحه ساب راحت‌تر می‌شود و در نتیجه دقت آن بالاتر می‌رود که ساب ووفرهای 8 و 10 از این دسته هستند.

کاربرد ساب ووفر ماشین در سیستم صوتی خودرو چیست؟

عامه مردم تصور می‌کنند که ساب ووفر فقط برای تولید صدای بم و فرکانس‌های پایین است. اما این توضیح کاملی نیست بلکه ساب‌ها علاوه برای کامل کردن کیفیت و وضعیت صدای بم موسیقی به کار می‌روند. با استفاده از Subwooferها می‌توان از بیس نرم‌تری استفاده کرد و دلیل آن این است که صفحه آن بزرگ است و بهتر می‌تواند فرکانس‌های پایین را پشتیبانی کند.

بهترین فرکانس برای ساب ووفر خودرو چیست؟

با توجه به آنکه محدوده شنیداری انسان از 20 هرتز تا 20 کیلو هرتز است. هر چه شما میزان صدای ضبط ماشین خود را زیاد کنید و میزان دسیبل صدا (شدت صدا) بالاتر برود گوش بیشتر آسیب می‌بیند.

جمع بندی

ساب ووفرها یکی از انواع ووفرهایی هستند که صداهای بم را با دقت خاصی تولید می‌کنند و برای نصب به آمپلی فایر نیاز دارند. ساب‌ها ابعاد متفاوتی با توجه به کاربرد و حساسیتشان دارند و در کل از ساب ووفرها برای ارتقای کیفیت صدا استفاده می‌شود.

منبع : ویکی‌پدیا

4.6/5 - (11 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *